Sobota, 28 stycznia 2023

15 Najlepszych frameworków CSS: Profesjonalne alternatywy Bootstrap i Foundation

30 listopada 2022

Niezależnie od tego, czy jesteś ekspertem CSS, czy początkującym front-endowcem, użycie odpowiedniego frameworka CSS jest kluczowe dla Twoich codziennych zadań. Istnieje wiele frameworków, których ostateczny cel jest taki sam: pomoc programistom w dotarciu do wielu ekranów w najprostszy możliwy sposób.

To dlatego Bootstrap jest zdecydowanie najpopularniejszym frameworkiem na rynku. Wszyscy deweloperzy słyszeli o Bootstrapie, a ponad 80% z nich twierdzi, że są zadowoleni z jego używania.

Ale to nie znaczy, że nie ma kilku świetnych alternatyw, jeśli jesteś skłonny do zakupów. Bootstrap nie będzie wiecznie top dogiem, istnieje wiele nowych lekkich i potężnych frameworków CSS.

Jeśli jesteś znudzony kodowaniem z Bootstrapem i Foundation oraz zmęczony używaniem skomplikowanych reguł CSS, ta lista jest dla ciebie.

Od frameworków wykorzystujących czyste podejście CSS do minimalistycznych frameworków z w pełni konfigurowalnymi motywami, nic nie zostało pominięte. Zaczynajmy...

1. Bulma

Bulma to jedna z najpopularniejszych alternatyw dla Bootstrapa i Foundation. Jest to całkowicie darmowy, open-source'owy framework CSS, który nie ma stromej krzywej uczenia się. Do korzystania z Bulmy nie jest wymagana żadna wcześniejsza wiedza z zakresu CSS.

Kiedy dodamy do tego różnorodność kolorów, responsywność i czystą siatkę opartą na flexboxie, nic dziwnego, że Bulma staje się coraz bardziej popularna każdego dnia. Bulma to dobrze udokumentowany framework, który zdecydowanie powinieneś wypróbować.

2. UIkit

Jeśli szukasz lekkiego, ale potężnego frameworka CSS, który można okablować za pomocą HTML i JS, Ulkit jest dla ciebie. W pełni obsługuje języki od prawej do lewej i ma jedną z najlepszych bibliotek ikon tam.

Należy pamiętać, że Ulkit jest również łatwy w użyciu. Podsumowując, Ulkit jest doskonałą alternatywą Bootstrap, która doskonale nadaje się do projektowania układów stron internetowych dla ekranów stacjonarnych i mobilnych.

3. HTML5 Boilerplate

Mimo, że Bootstrap jest stosunkowo łatwy do nauczenia, jest to znacznie więcej niż tylko szablon front-end. Co więc zrobić, jeśli potrzebujesz w pełni kompatybilnego szablonu JavaScript, CSS3 i HTML5? W takim przypadku dobrym wyborem jest HTML5 Boilerplate.

Oczywiście, ponieważ jest to szablon, framework ten nie zawiera układów i modułów komponentów. Jednak jeśli potrzebujesz niezawodnego szablonu CSS, który oferuje obszerną dokumentację, HTML5 Boilerplate jest świetnym rozwiązaniem.

4. Metro UI

Metro UI jest jednym z najbardziej elastycznych frameworków CSS na rynku. Ten front-endowy framework można łatwo połączyć z frameworkami opartymi na JavaScript, takimi jak Angular, React itp.

Podczas naszych testów uznaliśmy Metro UI za doskonały open-source'owy framework CSS i świetną alternatywę dla Foundation.

5. Skeleton

Jako rozwiązanie dwa w jednym, Skeleton szybko trafił na naszą listę. Jest to zarówno boilerplate jak i wszechstronny framework CSS. Podobało nam się dostosowywanie jego 12-kolumnowej siatki podczas naszych testów i odkryliśmy, że nie ma praktycznie żadnej krzywej uczenia się.

Automatyczna zmiana rozmiaru szerokości działa jak urok, a składnia jest w pełni responsywna. Dlatego uważamy Skeleton za doskonałą alternatywę Bootstrap.

6. Bootflat

Jeśli szukasz szybkiego sposobu na stworzenie aplikacji internetowej, Bootflat to framework, którego potrzebujesz. Komponenty Bootflat są zbudowane z CSS3 i HTML5, a framework oferuje obszerny panel schematów kolorów do wyboru.

Bootflat wygląda i działa jak uproszczona wersja Bootstrapa. Nie oznacza to jednak, że ten framework CSS nie jest skalowalny i solidny. Wręcz przeciwnie, możesz w pełni manipulować rozmiarem i wydajnością projektów internetowych, które tworzysz.

7. Semantyczne UI

Jeśli wykluczysz fakt, że Semantic UI nie ma klas użyteczności, jakie oferuje Bootstrap, jest to wszechstronny framework CSS, który powinieneś wypróbować. Najlepsza cecha Semantic pozwala na pisanie kodu HTML bez użycia metodologii BEM.

Tak więc, jeśli potrzebujesz frameworka, który pomoże ci napisać czytelne kody w ciągu kilku minut, Semantic jest tym dla ciebie.

8. Susy

Wiemy, że większość deweloperów używa obecnie flexboxa i natywnych siatek CSS. Mimo to nie ma nic lepszego niż Susy, jeśli potrzebujesz systemu siatki, który obsługuje starsze przeglądarki. Chociaż Susy nie jest już utrzymywany, jest to jeden z najbardziej elastycznych oldschoolowych systemów siatkowych.

9. Materialize

Jak większość frameworków CSS na tej liście, Materialize jest zbudowany z HTML, CSS i JavaScript.

Został specjalnie zaprojektowany, aby pomóc Ci w szybszym rozwoju przy użyciu standardowego szablonu i dostosowywanych komponentów. Jak sama nazwa wskazuje, Materialize jest oparty na podstawowych zasadach Material Design.

10. Kickstart

Jeśli potrzebujesz lekkiej alternatywy dla Bootstrapa, Kickstart jest biblioteką CSS dla Ciebie. Świetną rzeczą w Kickstart jest to, że nie wymaga jQuery, co czyni go bardzo małym.

Oczywiście, podobnie jak okrojona wersja Bootstrapa, ten framework CSS nie jest tak solidny. Mimo to jest to doskonały wybór dla tych, którzy potrzebują frameworka UI i wszechstronnej biblioteki boilerplate.

11. Tailwind CSS

Dzięki szybkiemu procesowi stylizacji i ostatecznej wolności, którą zapewnia, Tailwind jest niezwykle popularny wśród niektórych deweloperów. Jest to użyteczny, front-endowy framework, który jest w pełni responsywny i stabilny.

Niestety, Tailwind CSS wymaga trochę czasu na naukę i nie jest to najbardziej elastyczny wybór, jeśli chodzi o zmianę reguł CSS.

12. Pure CSS

Yahoo specjalnie stworzyło Pure CSS, aby pomóc programistom w tworzeniu w pełni responsywnych stron internetowych.

Uważamy Pure za minimalistyczną alternatywę dla Bootstrapa, która oferuje każdy moduł potrzebny początkującemu (menu nawigacyjne, siatka, tabele itp.).

13. PowertoCSS

PowertoCSS znajduje się na tej liście nie bez powodu. Jest to ostatecznie responsywny framework CSS, którego możesz użyć do tworzenia siatek i skalowania aplikacji internetowych na dowolnej platformie.

PowertoCSS opiera się na Architekturze modułowej i Skalowalnej, jeśli chodzi o projektowanie.

W przeciwieństwie do innych frameworków CSS, PowertoCSS jest bardzo lekki, przyjazny dla początkujących i dostarczany ze szczegółową dokumentacją.

Proces kodowania jest prosty, a krzywą uczenia się uznaliśmy za płytką.

14. Spectre

Spectre jest jednym z najbardziej elastycznych i lekkich frameworków CSS, które przetestowaliśmy na potrzeby tego artykułu.

Posiada nowoczesny (flexbox) system układów; jest w pełni konfigurowalny i pozwala uzyskać szybkie, atrakcyjne rezultaty.

15. Primer

Naszą ostatnią sugestią jest Primer, świetny open-source'owy framework CSS.

Aby być precyzyjnym, Primer jest bardziej systemem projektowym, który pozwala ci używać ram BEM CSS i tworzyć swoje projekty szybko i skutecznie.

Tak więc, mimo że Primer nie jest frameworkiem CSS w ścisłym tego słowa znaczeniu, pomoże Ci wykorzystać komponenty React i Figma, ikony oraz zaawansowaną dokumentację, która to wszystko ujednolici.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego frameworka CSS nie jest łatwy. Wszystko zależy od Twoich osobistych potrzeb i preferencji jako front-end developera.

Chociaż Bootstrap i Foundation są nadal najpopularniejszymi frameworkami, wiele z przedstawionych powyżej alternatyw będzie nadal zdobywać popularność z dobrych powodów.