Poniedziałek, 26 lutego 2024

Pierwsze złoto inwestycyjne - co warto wiedzieć przed zakupem?

28 października 2022

Kowalność, blask i wszechstronność złota sprawiły, że w czasach starożytnych było ono chętnie wybierane na biżuterię i monety. Trudne było również wydobycie złota z ziemi. Im trudniej jest coś wykopać z ziemi, tym bardziej jest to cenione. Ludzie z czasem zaczęli wykorzystywać metal szlachetny do ułatwienia handlu i gromadzenia bogactwa.

Nie ma jednego sposobu na posiadanie złota. Każda opcja ma swoje kompromisy. Ale wybór właściwej inwestycji to tylko część układanki. Istnieje wiele innych czynników, które należy rozważyć. Na nich skupimy się w tym przewodniku dla początkujących inwestorów.

Ile powinieneś zainwestować w złoto?

Nie powinieneś wkładać wszystkich swoich pieniędzy w złoto. Złoto jest zmienne. Eksperci zalecają, abyś przeznaczył od 10-30% swojego portfela akcji na inwestycje w złoto. Złoto może zapewnić dywersyfikację, co jest ogromną korzyścią zarówno dla nowych, jak i doświadczonych inwestorów. Po ustaleniu pozycji w złocie, upewnij się, że okresowo rebalansujesz swój portfel, aby upewnić się, że twoja względna ekspozycja na inwestycję nie zmienia się.

Jaką opcję powinieneś wybrać dla złota inwestycyjnego?

Eksperci uważają, że kupno złota od renomowanego dealera jest najlepszym sposobem na posiadanie fizycznego złota.

Jakie są Twoje opcje posiadania fizycznego złota?

  • monety bulionowe,
  • złote sztabki.

Nie chodzi o sam zakup - musisz wiedzieć, jak najlepiej przechowywać swoje złoto inwestycyjne. Może to oznaczać wynajęcie sejfu w lokalnym banku. Będzie to wymagało ponoszenia bieżących kosztów przechowywania. Natomiast jeśli chodzi o zakup, to złote sztabki można znaleźć w Mennicy Krakowskiej na stronie https://mennica-krakowska.pl/8-zlote-sztabki

Złote sztabki

Kiedy jest najlepszy czas na kupno złota?

Złoto jest towarem, którym handluje się na zasadzie popytu i podaży. Cena złota jest określana przez wzajemne oddziaływanie podaży i popytu. Zaufani dealerzy sprzedają tylko takie złote monety i złote sztabki, które zostały sprawdzone. Dlatego najlepiej nie kupować dużych ilości złota w długim okresie czasu. Ceny akcji związanych ze złotem rosną, gdy ceny złota są wysokie. Chociaż może to skutkować niższymi zwrotami w krótkim okresie, nie wpływa to na długoterminowe korzyści, jakie złoto może przynieść w zakresie dywersyfikacji portfela. Inwestorzy, którzy obawiają się o gospodarkę, będą często kupować złoto i podnosić jego cenę w oparciu o wzrost popytu. Może to być wskazówką co do wielkości i częstotliwości planowanych inwestycji.

Jak w przypadku wszystkich inwestycji, nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, kiedy i jak inwestować w złoto. Możesz podjąć właściwą decyzję, jeśli dobrze rozumiesz przemysł złota, plusy i minusy każdej inwestycji oraz rzeczy, które powinieneś rozważyć, ważąc swoje opcje.