Sobota, 28 stycznia 2023

3 Najważniejsze trendy w projektowaniu w 2022 roku

16 stycznia 2022

W tym miesiącu będziesz albo kochać, albo nienawidzić wyróżnionych trendów w projektowaniu.

Wspólnym tematem jest silny element designu, który może tworzyć wyraźne emocjonalne powiązania. Są to zarówno ciekawe monotonne kolory, brutalistyczne przykłady, jak i inspirowane sztuczną inteligencją twarze i elementy designu.

Oto, co jest trendy w designie w tym miesiącu.

 

1. Interesujące monotonne palety kolorów

Monotonne palety kolorów nie są czymś, co zwykle nazywamy trendami w designie, ponieważ monochromatyczne wzory są prawie zawsze w modzie. To co sprawia, że te monotonne projekty stron internetowych są interesujące to wybór kolorów.

Trend jest użycie dość niekonwencjonalny wybór kolorów dla monotonne palety kolorów. Na przykład, czy rozpocząć proces projektowania myśląc o wszystko-mauve, kanarkowy żółty, lub fioletowy estetyczne?

Dla większości projektantów, to prawdopodobnie nie są pierwsze wybory. Ale, odwrotnie, wynik tych decyzji jest raczej oszałamiający w każdym z poniższych przykładów, niezależnie od tego, czy lubisz te kolory, czy nie.

Co działa (i co może się nie udać) z każdym z tych trendowych przykładów:

Wookmama: Ten mauve schemat kolorów może być pierwszym, który napotkałeś? Używa różnych odcieni, które są dość in-your-face. To działa, ponieważ koncepcja za stroną internetową jest tworzenie niestandardowych schematów kolorów. Wyzwanie polega na kontraście i na tym, że nie ma zbyt wielu różnic pomiędzy odcieniami w monochromatycznym schemacie.

BBC Storyworks: Głęboko fioletowa paleta kolorów z różowawymi refleksami jest jasna i czytelna, pomimo ciemnego tła. Biały tekst i elementy z płynną animacją podkreślają dostojność wyboru koloru. Wyzwanie z tym kolorem polega na tym, że fioletowy często ma silne emocjonalne skojarzenia dla jednostek (dobre i złe), i nie wiadomo jaki "bagaż" użytkownicy mogą wnieść do projektu.

Yellow Pony: Ten projekt jest niezwykle jasny i ma pewne brutalistyczne podteksty. To, co sprawia, że ten wybór koloru działa, to fakt, że zatrzymuje cię w twoich torach. Nie możesz się powstrzymać od spojrzenia na jaskrawożółtego i dziwnie kolorowego kucyka. Wyzwaniem, podobnie jak w przypadku Wookmamy, jest kontrast. Tutaj również dużo się dzieje z jaskrawym kolorem.

 

 

 

2. Dość brutalna czerń i biel

Brutalizm i brutalistyczne motywy w designie wydają się być coraz bardziej popularne. Zrozumiałe jest to, że wydaje się, że jako całość, projektanci nie mogą się zdecydować, jak się czują w tym ogólnym temacie wizualnym.

To trio dość brutalnych projektów łączy coś więcej niż tylko surowość techniki. Charakteryzują się one również wyraźną czarno-białą kolorystyką i animacją.

Zbierzcie to wszystko razem, a ogólny motyw jest może bardziej "dość brutalny" niż wprost brutalistyczny, ponownie podkreślając wahanie wobec tego trendu.

Co jest miłe w każdym z tych projektów, to fakt, że czują się one wyjątkowe i skupione na treści. To trochę kontrastuje z niektórymi innymi brutalistycznymi projektami, które są tak surowe i ostre, że trudno się zorientować, co ma się zrobić ze stroną lub jakie informacje są najważniejsze.

Inną interesującą rzeczą jest to, że podczas gdy wszystkie trzy strony mają podobny temat projektu, nie są do siebie podobne. (Osobiście uważam, że ten typ brutalizmu i dołączona animacja są o wiele łatwiejsze do zrozumienia i strawienia. Wykorzystuje on surowe uczucie, które chcesz kojarzyć z tym stylem, ale dodaje element zrozumienia, który jest niezwykle cenny).

Callshop Radio używa niemalże magazynowego stylu tematycznego, blokowego designu z dużymi przyciskami, prostą animacją i błyskiem koloru.

BCKDRP posiada bardziej subtelne, bogatsze, prawie czarne tło z blokową czcionką i akcentowanym kolorem bez szorstkości często kojarzonej z brutalnymi stylami.

Vision Get Wild może być najbliżej prawdziwego brutalizmu, ale animowany element w centrum ekranu ma prostą miękkość, która rozjaśnia całą atmosferę.

 

 

 

3. Futurystyczne twarze

Ostatnim modnym elementem designu w tym miesiącu jest zabawne podejście do twarzy. Istnieje ruch z futurystycznym lub inspirowanym sztuczną inteligencją/cyborgiem wyglądem ludzi przedstawionych w projektach.

Trudno powiedzieć skąd pochodzi ta inspiracja, ale fajnie jest na nią popatrzeć i jest wiele sposobów na zabawę tym stylem. Inną cechą wspólną wydaje się być dominujące wykorzystanie kobiecych twarzy.

Te wygenerowane komputerowo obrazy zaczynają się od zdjęć, które są rozjaśnione i wygładzone tak, że wszystkie niedoskonałości zostają utracone. Twarze nie mają linii, kolor, który może nie wyglądać w 100% naturalnie i wzmocnione cechy, które mogą, ale nie muszą być realistyczne.

Nie jesteś całkiem pewien, czy patrzysz na twarz z gry wideo lub obrazu w wielu przypadkach.

Rodzaje stron internetowych, które korzystają z tego trendu projektowania są podobne w treści i mody, sztuki, gier, portfeli i tematów AI, wśród najbardziej popularnych.

Prawdziwym wspólnym wątkiem jest wyobraźnia. Ten rodzaj elementu projektu nie może się urzeczywistnić bez silnej wizji i zdolności do zobaczenia jej poprzez tworzenie.

Te przykłady wykorzystują stopniowo coraz bardziej futurystyczne odmiany trendu:

HueLe Museum: Najmniej AI wyglądający z przykładów, ma obrazy z super jasnym światłem na twarzach, aby usunąć linie i niedoskonałości tak, że modele prawie wygląd manekinów.

Jenny Lin: Projekt portfolio przedstawia projektantkę w stylu reprezentującym jej pracę, ze zdjęciem głowy, które charakteryzuje się rozszerzoną rzeczywistością lub cyfrowym designem z niemal plastikowym wyglądem, na granicy stylu kreskówkowego.

Ruby9100m: Wyobrażenie jest w pełni futurystyczne. Począwszy od kolorystyki, poprzez rysy twarzy, aż po wygląd niemalże jak z Frankensteina, nic w tym obrazie nie przypomina rzeczywistości. (Zauważyłeś niebieską rękę?)

 

 

 

Podsumowanie

Trendy w projektowaniu w tym miesiącu są lekcją eksperymentowania i ewolucji innych koncepcji wizualnych. Wywołują one również natychmiastowy wpływ na emocje, dzięki silnym wyborom projektowym.

Trendy takie jak te mają tendencję do szybkiego pojawiania się i odchodzenia; niemniej jednak, interesujące będzie obserwowanie ich ewolucji.