Sobota, 28 stycznia 2023

I Love Typography uruchamia sklep z czcionkami

7 lutego 2022

Jednym z kluczowych wyzwań przy zakupie czcionek jest jak szukać krojów pisma, które pasują do ducha twojego projektu. I Love Typography właśnie uruchomił sklep z czcionkami, który ma nadzieję rozwiązać ten problem z nowym sposobem przeglądania czcionek.

Nie brakuje miejsc, gdzie można kupić czcionki online, ale jakość tego, co jest oferowane jest zmienna, a sposób przeszukiwania katalogów pozostał w dużej mierze niezmieniony od czasu pojawienia się pierwszych sklepów dziesiątki lat temu.

I Love Typography - popularne źródło wiadomości o typografii i projektowaniu czcionek od 2007 roku - wkroczyło na rynek, zaczynając od zaproszenia niektórych z najlepszych światowych projektantów do współtworzenia swojego nowego sklepu, co zaowocowało 40 odlewniami dołączającymi do projektu i 15 nowymi rodzinami czcionek dostępnymi na starcie.

Najśmielszym posunięciem ILT jest odejście od tradycyjnie płytkich kategorii czcionek i próba opracowania systemu, który wnika w niuanse projektowania czcionek, a wszystko po to, aby pomóc w odkrywaniu.

Podejście to nosi nazwę CEDARS+, która jest metodą opisywania formalnych cech kroju pisma (głównie łacińskiego) na podstawie charakterystyki znaków wykonanych narzędziem pisarskim, takim jak pióro lub dłuto.

CEDARS+ można podzielić następująco:

  • Kontrast: różnica między najgrubszymi i najcieńszymi kreskami w znaku. Dopuszczalne wartości wahają się od "brak" przez "średni" do "ekstremalny".
  • Energia: energia wizualna w kształcie litery. Wartości wahają się od "spokojnej" do "żywej" i "bardzo wysokiej".
  • Szczegóły: z kilkoma podkategoriami, szczegóły są kategorią zbiorczą, która obejmuje takie aspekty jak zakończenie i przecięcie linii pisma.
  • Oś: kąt, pod jakim narzędzie będzie trzymane w celu stworzenia formy. Oś używa stopni, przy czym 90 stopni jest osią pionową.
  • Rytm: obejmuje zarówno ciasnotę lub luźność liter w zakresie od "bardzo ciasno" do "bardzo luźno", jak i różnicę w szerokości między wąskimi i szerokimi literami w zakresie od "bardzo regularnie" do "bardzo nieregularnie".
  • Struktura: kolejna kategoria zbiorcza, która obejmuje strukturę pętli z wartościami takimi jak "trójkątne" i "owalne" oraz ogólną konstrukcję, która może być "formalna", "kursywna", "organiczna", "warstwowa", "szablonowa" lub "modułowa".
  • +: plus obejmuje kilka cech, które nie mieszczą się w akronimie, w tym kształt poprzeczek i jedno- lub dwupiętrowe litery "a" i "g".

Ze sposobem przeglądania rodzin czcionek, który jest oparty na odczuciu projektu, a nie na popularności (lub porządku alfabetycznym!) ILT ma nadzieję ujawnić mniej znane projekty i projektantów, i zachęcić do bardziej kreatywnej typografii w sieci.