Sobota, 28 stycznia 2023

20 Najlepszych Nowych Czcionek w 2022

22 lutego 2022

Witamy w nowej serii artykułów, w których zbieramy najlepsze nowe czcionki wydane przez najlepszych projektantów w sieci.

W tym inauguracyjnym wydaniu, kolekcja zawiera czcionki wydane lub rozszerzone w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Wiele z tych czcionek ma dostępne darmowe wagi. Jeśli użyjecie któregoś z nich w swojej pracy, koniecznie dajcie nam znać!

 

Cedar

Cedar jest unikalnym kanciastym szeryfem zbudowanym przez zawijanie wektorowych kształtów wokół kaligraficznych struktur. Ma swoje korzenie w druku na drewnianych klockach, ale tworzy bardzo nowoczesną estetykę.

 

Tome Sans

Tome Sans jest bardzo użyteczną, biznesową rodziną pism, składającą się z dziesięciu gramatur i kursywy. Zawiera kilka wspaniałych ligatur, które nie są często spotykane w bezszeryfowcach.

 

Midnight Sans

Midnight Sans jest grubym szeryfem bezszeryfowym, odpowiednim do rozmiarów ekspozycyjnych. Dostępny jest zaokrąglony wariant dla dodania ciepła i dziesiątki funkcji OpenType. Jest to dobra alternatywa dla Impacta.

 

Nouvelle Grotesk

Nouvelle Grotesk to bezszeryfowy pismo robocze, do którego będziesz wracać przez cały czas. Humanistyczne formy są nieco bardziej przemyślane pod kątem zastosowań cyfrowych niż Akzidenz Grotesk czy Helvetica.

 

Glaser Babyfat

Glaser Babyfat to pierwszy krój pisma zaprojektowany przez zmarłego, wielkiego Miltona Glasera. Został on wydany pośmiertnie przez P22 wraz z trzema innymi krojami opartymi na projektach Glasera.

 

Kristal

Kristal to elastyczny i bardzo czytelny krój szeryfowy, nadający się do dużych bloków tekstu w małych rozmiarach. Ma kilka pięknych szczegółów, w tym wybór ligatur i świetny zestaw kursywy.

 

Lightbox 21

Lightbox 21 to przeprojektowana wersja Lightboxa; oryginał wykorzystywał złotą proporcję do geometrii, w przeprojektowaniu całkowicie ją porzucono, dzięki czemu krój jest bardziej czytelny.

 

Irregardless

Irregardless to wysoki krój bezszeryfowy o organicznych kształtach, który sprawia wrażenie niemal liternictwa. Nietypowo dla tego stylu pisma, posiada on duże i małe litery. Doskonale nadaje się do projektów w stylu retro.

 

Futura Now

Futura Now to opracowana przez Monotype przerysowana wersja klasycznej Futury Paula Rennera. Oprócz tego, że została zmasowana dla ekranów i rozszerzona o więcej języków, jest teraz dostępna jako zmienna czcionka.

 

Granite

Granite to szeryfowy krój z kontrastowymi pociągnięciami, nadający mu wrażenie czcionki woodblockowej ze Starego Zachodu. Istnieje alternatywny zestaw szablonów, który dodaje do rustykalnej estetyki.

 

Magnet

Magnet jest bezszeryfową czcionką z mnóstwem charakteru. Istnieje skondensowana odmiana nagłówkowa, która jest idealna do celów wystawienniczych, ale prawdziwą cechą wyróżniającą jest dziwaczne ucho na małej literze g.

 

Bowdon

Bowdon to ciepły szeryf nawiązujący do tradycji Bodoni. Kontrast między szeryfem a krojem daje poczucie luksusu. Dostępny jest w trzech gramaturach: regularnej, wąskiej i szerokiej.

 

Euclid Mono

Euclid Mono jest próbą zaprojektowania fontu jednopasowego, który nie pasuje do tradycyjnej formy. Rozszerzone kształty tworzą kompozycję przypominającą taniec z dużą ilością ruchu.

 

Zestaw Fave

Fave Set jest kolekcją skryptów do pisania markerem, które zawsze warto mieć w swojej skrzynce z narzędziami. W sumie jest tu dziesięć czcionek, z czego skondensowane i bardzo swobodne style powiększają tę liczbę.

 

Saison

Saison jest cudownie energetyczną czcionką konturową. Działa tylko jako opcja wyświetlania, ale jest idealny do pracy redakcyjnej lub nawet brandingu.

 

Hernandez Niu

Hernandez Niu jest szeryfem płaskim, który nabiera charakteru dzięki przesadzonym pułapkom atramentowym w większych rozmiarach.

 

Gomme Sans

Gomme Sans to krój pisma o 12 wagach. Rozbudowany styl nadaje mu nowoczesny charakter i jest odpowiedni do wyświetlania lub do krótkich i średnich tekstów.

 

Dobb

Dobb to arabski krój pisma zaprojektowany jako zabawna i ekspresyjna opcja do łączenia z ilustracjami. W rozbudowanych blokach tekstu ma charakter powieści graficznej.

 

Hatch

Hatch to krój typu slab serif, który czerpie inspirację z krojów pisma z XIX wieku. Ma kilka dziwacznych detali, które czynią go wyraźnie nowoczesnym i piękną kursywą.

 

Sculpin

Sculpin to bezszeryfowy krój z ostrymi kreskami i narożnikami, zainspirowany ostrymi krawędziami narzędzi, takich jak dłuta. Występuje w pięciu gramaturach z dopasowaną kursywą, dostępna jest także zmienna czcionka.