Sobota, 28 stycznia 2023

60 oszałamiających zdjęć satelitarnych Ziemi

20 czerwca 2022

Spojrzenie na naturę z różnych perspektyw może stworzyć oszałamiające kompozycje dla Twoich zdjęć.

Nie może być to bardziej prawdziwe niż kiedy patrzymy na naszą planetę z kosmosu i doceniamy rzeczywistość jej piękna z tak niesamowitej i rzadko spotykanej perspektywy.

Obrazy w tej kompilacji pochodzą z satelity Landsat 7 i zostały stworzone, aby przedstawić ogółowi społeczeństwa program Landsat.

Różne kombinacje ośmiu pasm spektralnych satelity Landsat 7 zostały wybrane, aby stworzyć żywe kompozyty RGB, które prezentujemy.

Oto 60 absolutnie oszałamiających obrazów Ziemi widzianej z kosmosu. Kliknij na zdjęcia, aby zobaczyć wersje w dużej rozdzielczości, które możesz wykorzystać jako tapety.

Góry Bogda - Depresja Turpan, leżąca u podnóża chińskich gór Bogda, jest dziwną mieszanką słonych jezior i piaszczystych wydm i jest jednym z niewielu miejsc na świecie, które leżą poniżej poziomu morza.

Region Delta, Holandia - Wzdłuż południowego wybrzeża Holandii, rzeki obciążone osadami utworzyły ogromną deltę wysp i dróg wodnych w szczelinach między wydmami przybrzeżnymi. Po tym jak niezwykle silne wiosenne pływy zniszczyły ten region w 1953 roku, Holendrzy zbudowali skomplikowany system grobli, kanałów, zapór, mostów i śluz, aby powstrzymać Morze Północne.

Wyspa Akpatok - Wyspa Akpatok leży w zatoce Ungava w północnym Quebecu, w Kanadzie. Dostępna tylko drogą powietrzną, Wyspa Akpatok wyrasta z wody jako strome klify, które wznoszą się od 500 do 800 stóp (150 do 243 m) nad powierzchnię morza. Wyspa jest ważnym sanktuarium dla ptaków morskich gniazdujących na klifach. Liczne kry lodowe wokół wyspy przyciągają morsy i wieloryby, dzięki czemu Akpatok jest tradycyjnym terenem łowieckim dla rdzennych Eskimosów.

Wachlarzaluwialny, Chiny - Rozległy wachlarz aluwialny rozkwita w pustym krajobrazie pomiędzy pasmami górskimi Kunlun i Altun, które tworzą południową granicę pustyni Taklimakan w chińskiej prowincji XinJiang.

Góry Atlas - Są to Góry Antyatlasowe, część pasma górskiego Atlas w południowym Maroku, w Afryce. Region ten zawiera jedne z największych na świecie i najbardziej zróżnicowanych zasobów mineralnych, z których większość jest wciąż nietknięta.

Wylesianie w Boliwii - Niegdyś rozległy dywan zdrowej roślinności i dziewiczych lasów, amazońskie lasy deszczowe szybko się zmieniają. To zdjęcie Boliwii pokazuje dramatyczne wylesianie w dorzeczu Amazonki. Drwale wycięli długie ścieżki w lesie, a ranczerzy wykarczowali duże obszary dla swoich stad. Wachlarzami od tych wyciętych obszarów są osady zbudowane w promienistych układach pól i gospodarstw. Zdrowa roślinność jest na tym zdjęciu jasnoczerwona.

Masyw Brandberg - Wznosząc się niespodziewanie z serca pustyni Namib w północnej Namibii, masyw Brandberg jest ekshumowaną intruzją granitową. Unikalne rośliny i zwierzęta rozwijają się w jego wysoko położonym środowisku, a prehistoryczne malowidła jaskiniowe zdobią ściany ukryte w jego stromych klifach.

CaboSan Antonio - Kilkaset kilometrów na południowy wschód od Buenos Aires, Cabo San Antonio wystaje na Ocean Atlantycki wzdłuż argentyńskiego wybrzeża.

Cancun - Znane z plaż i hoteli kurorty, Cancun leży na końcu meksykańskiego półwyspu Jukatan. W głębi lądu od tej turystycznej mekki, leży jednak słabo zaludniony tropikalny las, który skrywa ruiny starożytnych miast Majów.

Campeche - Nazwany na cześć starożytnej prowincji Majów Kimpech, stan Campeche obejmuje znaczną część zachodniej połowy meksykańskiego Półwyspu Jukatan. Rzeki w południowym Campeche spływają do ogromnej Laguny Terminos, do której wejście jest chronione przez długą wyspę barierową Isla Del Carmen.

Coahuila, Meksyk - Ten opustoszały krajobraz jest częścią pasma górskiego Sierra Madre Oriental, na granicy między prowincjami Coahuila i Nuevo Leon w Meksyku.

Wulkan Colima - ośnieżony wulkan Colima, najbardziej aktywny wulkan w Meksyku, wznosi się gwałtownie z otaczającego krajobrazu w stanie Jalisco. Colima jest właściwie połączeniem dwóch wulkanów, starszego Nevado de Colima na północy i młodszego, historycznie bardziej aktywnego Volcan de Colima na południu. Legenda głosi, że bogowie siedzą na szczycie wulkanu na tronach z ognia i lodu.

Dasht-e Kevir - Dasht-e Kevir, czyli dolina pustyni, jest największą pustynią w Iranie. Jest to przede wszystkim niezamieszkane pustkowie, składające się z błota i słonych bagien pokrytych skorupami soli, które chronią skromną wilgoć przed całkowitym wyparowaniem.

Rzeka Demini - Obszar przypominający bagno graniczy z rzeką Demini w północno-zachodniej Brazylii. Demini ostatecznie łączy się z rzeką Amazonką.

Kanion Desolation - Green River w stanie Utah płynie na południe przez Płaskowyż Tavaputs (u góry) przed wejściem do Kanionu Desolation (w środku). Kanion przecina Roan i Book Cliffs - dwie długie, schodkowe skarpy. Prawie tak głęboki jak Wielki Kanion, Desolation Canyon jest jednym z największych niechronionych obszarów dzikiej przyrody na amerykańskim Zachodzie.

Edrengiyn Nuruu - Edrengiyn Nuruu tworzy strefę przejściową między mongolskimi stepami na północy i jałowymi pustyniami północnych Chin na południu.

Delta rzeki Ganges - Rzeka Ganges tworzy rozległą deltę, w której wpada do Zatoki Bengalskiej. Delta jest w dużej mierze pokryta lasem bagiennym znanym jako Sunderbans, który jest domem dla królewskiego tygrysa bengalskiego.

Garden City, Kansas - Systemy nawadniania Center pivot tworzą czerwone kręgi zdrowej roślinności na tym obrazie pól uprawnych w pobliżu Garden City, Kansas.

Rzeka Ghadamis - Ta blizna na suchym krajobrazie to suche koryto rzeki Ghadamis w górach Tinrhert Hamada w pobliżu Ghadamis, Libia.


Gosses Bluff
- 142 miliony lat temu, asteroida lub kometa uderzyła w to, co jest teraz Missionary Plains w australijskim Terytorium Północnym, tworząc krater o średnicy 24 kilometrów i głębokości 5 kilometrów. Dziś, jak oko byka, okrągły pierścień wzgórz, który definiuje Gosses Bluff stoi jako wyraźne przypomnienie tego wydarzenia.

Wielka Pustynia Sł ona - Niczym wiry farby na ogromnym płótnie, płytkie jeziora, błota i słone bagna dzielą kręte doliny irańskiej, w dużej mierze niezamieszkałej Dasht-e Kavir, czyli Wielkiej Pustyni Solnej.

WielkaPustynia Piaszczysta - Zachodni region Wielkiej Pustyni Piaszczystej w Australii znajduje się na obszarze prawie pozbawionym piasku, ale charakteryzującym się złożoną geologią.

Wielka Pustynia Piaszczysta - W małym zakątku rozległej Wielkiej Pustyni Piaszczystej w Australii Zachodniej, duże wydmy - jedyny piasek na tej pustyni zarośli i skał - pojawiają się jako linie ciągnące się od lewej do prawej. Jasnokolorowe kształty wachlarzy to blizny po pożarach.

Wybrzeże Grenlandii - Wzdłuż zachodniego wybrzeżaGrenlandii, małe pole lodowców otacza Zatokę Baffina.

Gwinea Bissau - Gwinea Bissau to mały kraj w Afryce Zachodniej. Złożone wzory można zobaczyć w płytkich wodach wzdłuż linii brzegowej, gdzie muł niesiony przez rzekę Geba i inne rzeki wypłukuje się do Oceanu Atlantyckiego.

Harrat Al Birk - Ciemne stożki wulkaniczne wyrastają ze starożytnego pola lawy znanego jako Harrat Al Birk wzdłuż wybrzeża Arabii Saudyjskiej na Morzu Czerwonym. Wiele takich pól lawowych znajduje się na Półwyspie Arabskim, a ich wiek waha się od 2 do 30 milionów lat.

Himalaje - strzeliste, ośnieżone szczyty i grzbiety wschodnich Himalajów tworzą nieregularną, biało-czerwoną mozaikę pomiędzy głównymi rzekami w południowo-zachodnich Chinach. Himalaje składają się z trzech równoległych pasm górskich, które razem rozciągają się na ponad 2900 kilometrów.

Iraqi Emplacement - W obszarze na północ od miasta Al-Basrah w Iraku, który graniczy z Iranem, dawne tereny podmokłe zostały osuszone i zamurowane. Obecnie jest to miejsce ćwiczeń wojskowych, na którym znajdują się pola minowe i stanowiska karabinów.

Park Jau - zasilana przez wiele dróg wodnych, brazylijska rzeka Negro jest największym dopływem Amazonki. Mozaika częściowo zatopionych wysp widocznych w kanale znika, gdy ulewy w porze deszczowej podnoszą poziom wody.

Jordania - Meandrujące wadi łączą się w gęste, rozgałęzione sieci w surowym, jałowym krajobrazie południowo-wschodniej Jordanii. Arabskie słowo "wadi" oznacza wąwóz lub koryto strumienia, które zazwyczaj pozostaje suche, z wyjątkiem okresowych deszczów.

PółwysepKamczatka - Wschodnia strona rosyjskiego półwyspu Kamczatka wkracza na Ocean Spokojny na zachód od Alaski. Na tym zimowym zdjęciu wulkaniczny teren jest ukryty pod ośnieżonymi szczytami, a lodowce w dolinach wprowadzają niebieski lód do wód przybrzeżnych.

Von Karman Vortices - Gdy powietrze przepływa nad i wokół obiektów na swojej drodze, mogą tworzyć się spiralne wiry, znane jako Von Karman vortices. Wiry na tym zdjęciu powstały, gdy dominujące wiatry płynące na wschód przez północny Pacyfik natrafiły na Aleuty na Alasce.

Kilimandżaro, Tanzania - Na tym zdjęciu widoczne są części Kenii i Tanzanii w Afryce. Szczyt Kilimandżaro jest po prawej stronie; góra jest otoczona przez równiny Parku Narodowego Amboseli na północy i chropowaty Park Narodowy Arusha na południu i zachodzie.

Konari, Iran - Rzeka Mand i małe miasteczko Konari leżą w górach Zagros w zachodnim Iranie.

Jezioro Amadeus - Jak szalone pociągnięcia pędzla, blizny po pożarach pokrywają jałowy krajobraz w pobliżu jeziora Amadeus (u góry po prawej) w australijskim Terytorium Północnym. Jezioro Amadeus jest bogate w sole, które zostały wypłukane z leżących pod nim osadów. Gdy wyschnie, dno jeziora zmienia się w lśniącą taflę białych kryształów soli.

JezioroCarnegie - Efemeryczne jezioro Carnegie, w Zachodniej Australii, wypełnia się wodą tylko w okresach znacznych opadów. W latach suchych jest zredukowane do błotnistego bagna.

Lake Disappointment - Otoczone wydmami, Lake Disappointment jest efemerycznym słonym jeziorem w jednym z najbardziej odległych obszarów Australii Zachodniej. Wczesny odkrywca podobno nazwał to jezioro w 1897 roku po podążaniu za kilkoma potokami, które jego zdaniem prowadziły do dużego jeziora; tak też się stało, ale wyjątkowo słona woda jeziora nie nadawała się do picia.

Delta Leny - Rzeka Lena, o długości około 2800 mil (4400 km), jest jedną z największych rzek na świecie. Rezerwat Delta Leny jest najbardziej rozległym chronionym obszarem dzikiej przyrody w Rosji. Jest to ważne schronienie i tereny lęgowe dla wielu gatunków syberyjskich dzikich zwierząt.

LodowiecMalaspina - Jęzor lodowca Malaspina, największego lodowca na Alasce, wypełnia większość tego zdjęcia. Malaspina leży na zachód od Zatoki Yakutat i obejmuje 1,500 MI (3,880 km kw.).

Delta rzeki Mississippi - Mętne wody wylewają się do Zatoki Meksykańskiej, gdzie ich zawieszone osady są deponowane, tworząc deltę rzeki Mississippi. Niczym pajęczyna na stopie kaczki, bagna i równiny błotne dominują pomiędzy kanałami żeglugowymi, które zostały wycięte w delcie.

Etna- Znajdujący się na włoskiej wyspie Sycylia wulkan Etna jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Na tym zdjęciu wulkanu z 2001 roku, pióropusz pary i dymu unoszący się z krateru dryfuje nad niektórymi z wielu ciemnych strumieni lawy, które pokrywają jego zbocza.

Pustynia Namib, Namibia - Park Narodowy Namib-Naukluft jest ekologicznym rezerwatem na rozległej pustyni Namib w Namibii. Nadmorskie wiatry tworzą tu najwyższe wydmy na świecie, niektóre z nich osiągają wysokość 980 stóp (300 metrów).

RzekaNiger, Massina M ali - Płynąc przez spieczone, pozbawione dostępu do morza Mali w Afryce Zachodniej, rzeka Niger omija krawędź porośniętej wydmami Sahary, po czym skręca ostro na południe, by połączyć się z rzeką Bani. U zbiegu tych dwóch rzek znajduje się delta śródlądowa pełna wąskich, krętych dróg wodnych, lagun i maleńkich wysp.

Północna Norwegia - Niczym ciemne palce, zimne wody oceanu sięgają głęboko w górzyste wybrzeże północnej Norwegii, tworząc fiordy, z których słynie ten kraj. Niektóre z tych lodowych fiordów, otoczone przez ośnieżone szczyty, mają setki metrów głębokości.

Ocean Sand, Bahamy - Choć powyższe zdjęcie może przypominać obraz new age prosto z galerii sztuki w Venice Beach w Kalifornii, to w rzeczywistości jest to zdjęcie satelitarne piasków i wodorostów na Bahamach. Zdjęcie zostało wykonane przez instrument Enhanced Thematic Mapper plus (ETM+) na pokładzie satelity Landsat 7. Pływy i prądy oceaniczne na Bahamach wyrzeźbiły piasek i wodorosty w te wielobarwne, faliste wzory w taki sam sposób, w jaki wiatry wyrzeźbiły rozległe wydmy na pustyni Sahara.

The Optimist, Kalahari Desert, Namibia - Na skraju pustyni Kalahari w Namibii, wydmy piaskowe wkraczają na niegdyś żyzne ziemie na północy. Zdrowa roślinność na tym zdjęciu ma kolor czerwony; w centrum zauważ samotną czerwoną kropkę. Jest to wynik centralnego systemu nawadniania, dowód na to, że przynajmniej jeden optymistyczny rolnik kontynuuje pracę na polach pomimo zbliżającego się piasku.

Delta rzeki Parana - delta rzeki Parana to ogromne zalesione bagna około 20 mil na północny wschód od Buenos Aires w Argentynie. Obszar ten jest bardzo popularnym celem wycieczek. Wycieczki łodzią z przewodnikiem mogą być podjęte w tym ogromnym labiryncie bagien i drzew. Delta rzeki Parana jest jednym z największych na świecie miejsc obserwacji ptaków. Ten obraz podkreśla uderzający kontrast pomiędzy gęstym lasem i mokradłami oraz głęboką, niebieską wstęgą rzeki Parana.

Pinacate Volcano Field - Pikowany teren Parku Narodowego Pinacate w meksykańskiej prowincji Sonora jest dowodem gwałtownej przeszłości. Wśród setek wulkanicznych kominów i stożków żużlowych są rzadkie kratery maar, utworzone, gdy rosnąca magma spotkała się z podziemną wodą, tworząc kieszenie pary, które wydmuchały prawie okrągłe dziury w skorupie ziemskiej.

Struktura Richat - Tak zwana struktura Richat jest formacją geologiczną na pustyni Maur Adrar w afrykańskim kraju Mauretania. Choć przypomina krater uderzeniowy, Richat Structure powstała, gdy kopuła wulkaniczna stwardniała i stopniowo uległa erozji, odsłaniając cebulaste warstwy skał.

Krater Shoemaker - Przypominające plamy żółtej i zielonej farby, porośnięte solą sezonowe jeziora usiane są na dnie struktury uderzeniowej Shoemaker w Australii Zachodniej. Struktura ta powstała około 1,7 miliarda lat temu i jest obecnie najstarszym znanym miejscem uderzenia w Australii.

Góry Sulaiman - Góry Sulaiman są główną cechą geologiczną Pakistanu i jednym z pasm granicznych subkontynentu indyjskiego.

Pustynia Sy ryjska - Pomiędzy żyzną doliną rzeki Eufrat a uprawnymi ziemiami wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego, Pustynia Syryjska obejmuje części współczesnej Syrii, Jordanii, Arabii Saudyjskiej i Iraku.

Oaza Terkezi - Seria skalistych wychodni jest charakterystyczną cechą krajobrazu pustyni Sahara w pobliżu oazy Terkezi w kraju Czad.

Rzeka Ugab- Nieuchwytna, ale ekologicznie ważna, namibijska rzeka Ugab płynie nad ziemią tylko przez kilka dni w roku. Wody podziemne leżące u podstaw tej efemerycznej rzeki są jednak na tyle płytkie, że wypełniają zagłębienia i podtrzymują populację dzikich zwierząt, w tym rzadkiego słonia pustynnego.

Lodowiec Vatnajökull - Lodowce dolinowe pojawiają się jako palce niebieskiego lodu sięgające od lodowca Vatnajökull w Parku Narodowym Skaftafell na Islandii. Park leży na południowym skraju Vatnajökull, największej w Europie czapy lodowej.

Wulkany - strome stożki wulkaniczne wzdłuż granicy chilijsko-argentyńskiej dodają tekstury temu "studium w kolorze niebieskim". Z około 1800 wulkanów rozrzuconych w tym regionie, 28 jest aktywnych.

Delta rzeki Wołgi - Tam, gdzie rzeka Wołga wpada do Morza Kaspijskiego, tworzy rozległą deltę. Delta Wołgi składa się z ponad 500 kanałów i podtrzymuje najbardziej produktywne łowiska w Eurazji.

Fiordy Zachodnie - Fiordy Zachodnie to seria półwyspów w północno-zachodniej Islandii. Stanowią one mniej niż jedną ósmą powierzchni kraju, ale ich poszarpany obwód stanowi ponad połowę całkowitej linii brzegowej Islandii.

Delta Jukonu - Zawiły labirynt małych jezior i dróg wodnych definiuje deltę Jukonu u zbiegu alaskańskich rzek Ukon i Kuskokwim z chłodnym Morzem Beringa. Dzika przyroda obfituje w delcie i na morzu, gdzie tafle lodu morskiego tworzą się podczas najzimniejszych miesięcy roku.


Opracowane przez WDD. Te obrazy są dzięki uprzejmości USGS National Center for the EROS i NASA Landsat Project Science Office. Użyte za zgodą.

Które z nich były waszymi ulubionymi? Prosimy o podzielenie się z nami swoimi komentarzami!