Sobota, 28 stycznia 2023

Jak wykorzystać elementy rysowane ręcznie w projektowaniu stron internetowych

8 kwietnia 2022

Co jest dla Ciebie niesamowitym projektem webowym? Czy uważasz swoje dzieło za sukces, jeśli jest nowoczesne, minimalne i dostępne? Może jesteś typem projektanta, który nieustannie eksperymentuje z najnowszymi narzędziami do projektowania lub najnowocześniejszą technologią. Może Twoje strony są żywe, animowane i pełne unikalnych elementów?

Czasami stworzenie idealnego projektu wymaga dokładnego zastanowienia się nad tym, co chcesz osiągnąć dla swojego klienta. Cel tworzenia strony internetowej ma znaczący wpływ na elementy, które musisz wziąć pod uwagę. Na przykład, jeśli chcesz uzyskać bardzo emocjonalny i ludzki projekt, być może warto połączyć niektóre eleganckie linie i grafiki z elementami rysowanymi ręcznie.

Wartość grafiki odręcznej w projektowaniu stron internetowych

Elementy rysowane odręcznie są takie same jak inne elementy projektów stron internetowych - można je wykorzystać do wyrażenia indywidualności w zagraconym środowisku cyfrowym. W świecie, w którym wszyscy skupiają się na futurystycznych i wirtualnych kreacjach, ręcznie rysowane elementy mogą zwrócić uwagę na znaczenie człowieczeństwa w treści strony.

Jako projektanci stron internetowych wiemy, że elementy wizualne często oddziałują na ludzi bardziej niż treści tekstowe. Ilustracje to bardzo angażujące elementy funkcjonalne, które przykuwają uwagę odbiorców i przekazują istotne informacje.

Główna różnica między elementami rysowanymi ręcznie a grafikami tworzonymi za pomocą wektorów i innych komponentów cyfrowych polega na tym, że w przypadku jednych widać większy wpływ ludzkiej ręki niż w przypadku drugich. Nawet jeśli ilustracje są tworzone na ekranie, tak jak każdy inny element projektu strony internetowej, skłaniają one odbiorców do oglądania czegoś bardziej prostego, naturalnego i autentycznego.

Dla marki, która stara się przekazać niewinność i człowieczeństwo swojej osobowości, rysunki odręczne mogą przemówić do tej części ludzkiej psychiki, która jest często niedoceniana w projektowaniu stron internetowych. Być może bardziej niż jakikolwiek inny element wizualny, treść przypomina odbiorcom, że za stroną internetową kryje się człowiek.

Wartość ręcznie rysowanych elementów w projektowaniu stron internetowych

Każdy obraz może mieć ogromny wpływ na jakość projektu strony internetowej. Elementy wizualne przekazują złożone informacje w łatwym do przyswojenia formacie. W dzisiejszym świecie szybkiego przeglądania stron internetowych, gdzie elementy rozpraszające uwagę są wszędzie, elementy wizualne są metodą na przyciągnięcie uwagi i szybkie dostarczenie wartości.

Jednak dzięki elementom rysowanym ręcznie wykraczasz poza podstawową funkcjonalność obrazów i uwzględniasz emocjonalną stronę treści. Korzyści obejmują:

  • Zapamiętywalne doświadczenie: Ilustracje internetowe stają się coraz bardziej popularne wśród wiodących marek, takich jak Innocent Smoothies i Dropbox. Jednak czas, jaki trzeba poświęcić na ich wykonanie, sprawia, że są one wciąż rzadkością. Jeśli chcesz się wyróżnić w sieci, ilustracje mogą Ci w tym pomóc.
  • Osobowość marki: Jedną z najważniejszych korzyści płynących z ręcznie rysowanych projektów stron internetowych jest pokazanie osobowości marki. Blokowe linie niedoskonałej treści, które tworzą ilustrowane obrazy, podkreślają ludzką naturę firmy. Tak wiele firm dąży dziś do "doskonałego" wyglądu, że ludzki dotyk staje się o wiele bardziej zachęcający.
  • Różnorodność: Jak wspomniano powyżej, ilustracje odręczne są nadal rzadkością w świecie projektowania cyfrowego. Jeśli szukasz sposobu, aby wyróżnić swoją markę, to może to być właśnie to. Chociaż za projektem musi kryć się znaczenie, rezultatem może być bardziej unikalna marka, jeśli uda się je odpowiednio przekazać.

Wskazówki dotyczące wykorzystania elementów rysowanych ręcznie w projektowaniu stron internetowych

Elementy rysowane odręcznie, tak jak każdy inny element wizualnego projektu strony internetowej, wymagają starannej strategii. Nie chcesz przytłoczyć swojej strony takimi szkicami, bo możesz w ten sposób zepsuć wrażenia użytkownika.

Podczas pracy nad projektem strony internetowej, włączając do niego elementy rysowane ręcznie, zastanów się, jak możesz wykorzystać każdą ilustrację do osiągnięcia ważnego celu. Na przykład:

Stwórz separację

Elementy rysowane odręcznie można łączyć z innymi elementami wizualnymi na stronie internetowej. Doskonale współgrają z materiałami wideo i zdjęciami oraz pomagają podkreślić najważniejsze punkty.

Na stronie internetowej Lunchbox firma wykorzystuje elementy rysowane ręcznie. Pomaga to wyróżnić stronę i zapewnia dodatkowy kontekst dla klientów, którzy szukają na stronie istotnych szczegółów.

Zaangażuj odbiorców

Czasami elementy rysowane ręcznie mają na celu nawiązanie głębszego, bardziej emocjonalnego kontaktu z użytkownikami końcowymi. Jednym z najlepszych sposobów na osiągnięcie tego celu jest uczynienie z elementów rysowanych odręcznie zabawnych i interaktywnych elementów w krajobrazie projektu.

Doskonałym tego przykładem jest teledysk Stained Glass, który można obejrzeć tutaj. Ta interaktywna gra łączy w sobie ekscytujący trend w projektowaniu stron internetowych z kreatywnymi elementami interaktywnymi, dzięki czemu użytkownicy mogą przekształcić swoje doświadczenie internetowe w coś wyjątkowego dla siebie.

Podkreśl nagłówki za pomocą typografii

Czasami najlepsze elementy rysowane ręcznie nie są pełnymi ilustracjami czy obrazami. Odręcznie rysowana typografia może również nadać głębi wizerunkowi marki i projektowi strony internetowej.

Style typograficzne, które naśladują naturalne, autentyczne pismo odręczne, doskonale nadają się do przyciągnięcia uwagi odbiorców. Te ujmujące elementy przypominają klientowi, że za marką stoi człowiek, a jednocześnie nie umniejszają elegancji strony internetowej.

Ten przykład ręcznie rysowanej typografii z hotelu Tradewinds pokazuje, jak projektanci mogą używać czcionek skryptowych, aby natychmiast przykuć uwagę klienta. Zauważ, że czcionka jest nadal łatwa do odczytania z odległości, więc nie zmniejsza przejrzystości.

Określ nastrój

W zależności od firmy, dla której projektujesz stronę internetową, wybory dotyczące jej tworzenia mogą mieć ogromny wpływ na emocjonalny oddźwięk, jaki marka wywiera na swoich odbiorców. Elementy rysowane ręcznie sprawiają, że strony internetowe często nabierają bardziej żartobliwego tonu. Mogą one nadać każdemu projektowi nutę niewinności i przyjazności, którą trudno osiągnąć w inny sposób.

Dziecięca estetyka z jaskrawymi kolorami i dużymi czcionkami łączy się z ręcznie rysowanymi elementami na stronie Le Puzz. Jest to doskonały przykład tego, jak projektanci stron internetowych mogą wykorzystać elementy rysowane ręcznie, aby przekazać nastrój kreatywności i zabawy.

Elementy animowane

Wreszcie, jeśli chcesz połączyć wyjątkowe niuanse rysunku odręcznego z nowoczesnymi elementami tego, co jest możliwe w dzisiejszym świecie cyfrowym, dlaczego nie dodać animacji. Elementy animowane w połączeniu z ilustracjami mogą pomóc ożywić witrynę.

W przypadku strony Kinetic.com animowane elementy ilustracyjne pomagają podkreślić punk-rockowy charakter fanzinu. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z animacjami. Pamiętaj, że zbyt wiele animacji może szybko spowolnić działanie strony i pogorszyć jej przyjazność dla użytkownika.

Uwagi końcowe o elementach rysowanych ręcznie

Elementy rysowane ręcznie mają wiele do zaoferowania w świecie projektowania stron internetowych.

Nawet jeśli sam nie jesteś najlepszym artystą, możesz symulować elementy rysowane ręcznie w swoim projekcie WWW, korzystając z odpowiednich narzędzi i możliwości dostępnych w Internecie.

Chociaż te funkcje nie będą pasować do każdego środowiska, mogą być idealne dla firm, które chcą pokazać swoją ludzką stronę w dzisiejszym, bardzo zdigitalizowanym świecie. Ręcznie rysowane elementy, być może bardziej niż jakakolwiek inna cecha projektu strony internetowej, pokazują niewinność i kreatywność artystów, którzy często kryją się za stronami portfolio i markami startupów.

Czy mógłbyś poeksperymentować z rysunkiem odręcznym w swoim następnym projekcie?