Sobota, 18 maja 2024

Czego projektanci mogą nauczyć się od różnych zwierząt

25 sierpnia 2023

Projektanci wszelkiego rodzaju mogą czerpać inspirację od zwierząt występujących na wolności. Wielu świetnych projektantów wykazuje zachowania podobne do ruchów, cech i instynktów stworzeń natury.

Doświadczeni projektanci rozumieją, że nie ma lepszego i doskonalszego stworzenia niż to, które można znaleźć w naturze. Projektanci, którzy dostosowują zachowania, instynkty lub nawyki zwierząt do swojego podejścia, odkryją, że opracowują projekty, które są innowacyjne i wydajne.

W tym artykule zbadamy, w jaki sposób zwierzęta mogą inspirować projektantów wszelkiego rodzaju do wielkości.

Każdy gatunek jest arcydziełem, dziełem stworzonym z niezwykłą starannością i geniuszem. - Edward O. Wilson

1. Lew

Lwy są uważane za króla dżungli, ponieważ polują na prawie wszystkie zwierzęta, od lampartów po gepardy. Są odważnymi zwierzętami, które rzucą wyzwanie niemal każdemu zwierzęciu na wolności. Każdego dnia spędzają od dwóch do trzech godzin na chodzeniu i 50 minut na jedzeniu. Przez pozostałe 20 godzin odpoczywają, socjalizują się lub pielęgnują. Większość lwich polowań odbywa się w godzinach nocnych, aż do świtu.

Projektanci w ten sam sposób muszą być nieustraszeni. Muszą być wystarczająco odważni, aby być innowacyjnymi w swoich projektach i zdobywać duże kontrakty z firmami. Projektanci muszą być wysoce przystosowani do każdego środowiska, jednocześnie maksymalizując swój pełny potencjał. Świetne projekty często powstają, gdy jesteśmy czujni i wypoczęci. Często jednak projektanci muszą pracować po nocach, aby przedstawić klientom najlepsze opcje.

Jako lwy i lwice, projektanci muszą pozostać konkurencyjni i wyprzedzać konkurencję, aby utrzymać swoją pozycję wiodących projektantów w swoim regionie lub na świecie. Lwice są często bardziej zwinne i wykonują większość polowań dla swojego stada. Należy pamiętać, że projektanci-lwice mogą również dominować w niektórych obszarach projektowania ze względu na ich naturalny instynkt. Wykorzystaj tę wiedzę na korzyść swojej firmy.

2. Tygrys

Tygrysy niedawno pokonały psa na liście ulubionych zwierząt świata. Zwierzę to jest terytorialne i prowadzi samotniczy tryb życia. Są zakamuflowane przez swoje paski i po prostu nie boją się rzucić wyzwania każdemu zwierzęciu na wolności. Choć słoń jest zbyt duży, by tygrys mógł go zabić, tygrys i tak będzie próbował go zastraszyć. Tygrysy są znane z tego, że z powodzeniem zabijają nosorożce, krokodyle, łosie, lamparty i wiele innych dużych dzikich zwierząt. Są szybsze od lwów i potrafią przeskoczyć 10 metrów lub więcej, ale mają bardzo małą wytrzymałość.

Projektanci tygrysów nie mogą bać się dużych projektów, które wydają się poza ich zasięgiem. Tak jak tygrys rzuca wyzwanie słoniowi, projektanci również muszą podejmować wyzwania bez strachu. Projektanci muszą poświęcić wiele samotnych chwil na stworzenie i opracowanie solidnego projektu. Chociaż zdarzają się chwile współpracy z zespołem i klientem, projektanci muszą wycofać się, aby stworzyć swoje projekty tak szybko, jak to możliwe, aby dotrzymać terminu klienta. Podobnie jak styl polowania tygrysa, projektanci muszą być strategiczni w przyjmowaniu i planowaniu projektów, aby stale generować nowe, świeże projekty.

Czy dlatego, że chodzimy na tylnych łapach, powinniśmy przypisywać sobie przywilej niezniszczalności? - George Eliot

3. Żyrafa

Żyrafy mają kilka przewag nad innymi zwierzętami w dzikim królestwie. Najbardziej oczywistą z nich jest wzrost żyrafy. Mogą one dosięgnąć i spożyć więcej składników odżywczych niż ich konkurenci na wolności, tacy jak impala czy kudu. Żyrafa ma również najkrótsze wymagania dotyczące snu spośród wszystkich ssaków na wolności. Średnio wynosi ono około 4,5 do 4,6 godziny na dobę.

Podobnie jak żyrafy, projektanci muszą być w stanie realizować więcej projektów i osiągać wyższe szczyty niż nasi konkurenci. Projektanci muszą starać się patrzeć na wyzwania z innej perspektywy i podchodzić do projektów w nowym świetle. Projektanci często muszą przyjąć zachowanie żyraf i przetrwać 4,5 godziny snu na dobę przez krótkie okresy czasu, aby ukończyć duże projekty.

4. Wielbłąd

Wielbłądy to odporne stworzenia, które mogą wytrzymać niewiarygodne temperatury i poziomy zużycia wody, które zabiłyby inne zwierzęta. Potrafią zatrzymać znaczną ilość wody w swoich komórkach, nerkach i jelitach. Następnie mogą wytrzymać długie okresy bez wody, ponieważ tkanka tłuszczowa w garbach wielbłąda metabolizuje i wytwarza energię dla zwierzęcia.

Projektanci muszą być odporni i dostosowywać się do zmian w środowisku pracy, które mogą wydawać się nierozsądne w innych środowiskach. Godziny pracy są często długie, ale efekt końcowy projektów jest satysfakcjonujący. Projektanci muszą być energiczni i stale się rozwijać, aby zapewnić projekt, który jest lepszy od konkurencji w jak najkrótszym czasie.

Każde spojrzenie na życie zwierzęcia przyspiesza nasze własne i czyni je o wiele większym i lepszym pod każdym względem. - John Muir

5. Gepard

Gepard jest zdecydowanie najszybszym zwierzęciem na lądzie. Gepard osiąga prędkość od 70 do 75 mil na godzinę. Gepard może osiągnąć prędkość 62 mil na godzinę w trzy sekundy lub mniej. Po długich sprintach musi odpocząć przez co najmniej 30 minut, zanim ponownie osiągnie taką prędkość. Mogą być najszybsze w dzikim królestwie, ale ich ofiary często im uciekają, ponieważ puszczają je, zamiast ryzykować kontuzję. W rezultacie wskaźnik sukcesu geparda w zabijaniu wynosi tylko około 50%.

Projektanci muszą przejąć część instynktu geparda, aby przetrwać. Muszą być zwinni i szybcy, aby wylądować projekt i ukończyć go zgodnie z terminem. Projektanci nie mogą się przepracowywać, w przeciwnym razie "wypalą się" i będą produkować pracę niższej jakości. Ponadto projektanci mogą ryzykować utratę połowy swoich klientów. Szybkość jednak odróżnia projektanta od konkurencji.

6. Delfin

Delfiny to bardzo inteligentne zwierzęta. Ich mózgi są bardzo złożone i mogą słyszeć częstotliwości dziesięć razy wyższe niż normalny człowiek. Delfiny są stworzeniami społecznymi i tworzą silne więzi z ludźmi. Są znane z tego, że ratują rannych ludzi lub pomagają w terapii. Lubią również komunikować się za pomocą różnych kliknięć, gwizdów i innych dźwięków. Czas zabawy jest ważną częścią ich stylu życia i kultury.

Projektowanie opiera się na słuchaniu klienta i określaniu dokładnie tego, czego potrzebuje i pragnie. Jako projektanci muszą nauczyć się słuchać lepiej niż ich konkurenci. Projektanci muszą wychwytywać niuanse, które ich konkurenci przegapią podczas konsultacji. Pomoże to firmie dostarczyć rozwiązanie spełniające potrzeby klienta.

Lojalność jest dużą częścią budowania wizerunku marki. Projektanci muszą tworzyć relacje z klientami, a także innymi projektantami, aby budować biznes. Jeśli klient jest ofiarą złego projektu, projektanci muszą go uratować i zaoferować lepsze rozwiązanie. Projektanci, podobnie jak delfiny, muszą angażować swoich klientów i kolegów w zabawę, aby odkrywać innowacyjne pomysły i rozwiązania problemów.

7. Wieloryb

Wieloryby to jedne z największych zwierząt, jakie kiedykolwiek istniały. Spędzają 90% swojego życia pod wodą i wynurzają się tylko po to, by oddychać przez otwory oddechowe. Wieloryby nie mogą sobie pozwolić na świadomy sen, bo inaczej utoną. Dlatego część ich mózgu zawsze funkcjonuje, aby utrzymać je na powierzchni.

Podobnie jak wieloryby, nasze kreatywne soki zawsze płyną. W nocy, kiedy śpimy, nasza podświadomość może myśleć o najnowszym projekcie. W środku nocy projektanci mogą się obudzić i naszkicować pomysł, aby o nim nie zapomnieć.

Niektórzy projektanci nigdy nie osiągają głębokiego snu, ponieważ ich najbardziej innowacyjne pomysły pojawiają się, gdy kładą się, aby odpocząć. Pracę projektanta często spędza się przy komputerze, desce kreślarskiej lub z klientem. Kiedy wychodzimy na powietrze, projektant naprawdę musi się uwolnić, tak jak wieloryb uwalnia nagromadzoną wodę przez otwór wydmuchowy.

Życie ze zwierzętami może być wspaniałym doświadczeniem, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się nauczyć cennych lekcji, których zwierzęta uczą poprzez swój naturalny entuzjazm, wdzięk, zaradność, przywiązanie i przebaczenie. - Richard H. Pitcairn

8. Żółw

Żółwie są doskonałe w ukrywaniu się przed drapieżnikami. Chowają się w swoich skorupach i mogą ukrywać się całkowicie zanurzone w wodzie lub na lądzie. Niektóre żółwie są bardziej zwinne niż inne, w zależności od ich preferencji do wody lub lądu. Chociaż żółwie mają niesamowitą zdolność widzenia w nocy, poruszają się powoli ze względu na swoje skorupy.

Często projektanci muszą się ukrywać lub wycofywać, aby skupić się na projekcie dla klienta. Projektanci muszą nauczyć się być metodyczni w swoich projektach, aby upewnić się, że spełniają one przepisy, a także specyfikacje klienta. Bycie wizjonerem w projektowaniu często pozwala zobaczyć cały obraz, gdy inni projektanci nie rozumieją wymagań klienta. Żółwie są opiekuńcze i wysoce adaptowalne do różnych środowisk, tak jak powinni być projektanci.

9. Sowa

Strategia łowiecka sowy jest wysoce zależna od elementu zaskoczenia. Wtapiają się w otoczenie i czasami są praktycznie niewidoczne. Ich pióra pozwalają im również na niemal bezgłośny lot. Ich kamuflaż i cichy lot stanowią o ich przewadze konkurencyjnej na wolności.

Projektanci muszą znać swoją przewagę konkurencyjną w świecie designu. Podobnie jak sowa, projektanci muszą ustanowić przewagę, która odróżni ich od konkurencji. Projektanci muszą być jak sowy i projektować dla każdego rodzaju środowiska. Jeśli jesteś projektantem wnętrz, powinieneś być w stanie zaprojektować nowoczesne, współczesne, francuskie lub renesansowe przestrzenie. Wszechstronność i przyciąganie uwagi odbiorców elementem zaskoczenia jest kluczem do sukcesu.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, jaki styl kultywujesz, powinieneś zademonstrować swoje umiejętności i kreatywność, pokazując innym swoje zwierzęce instynkty poprzez nieustraszoną i bezbłędną pracę projektową.

Naszym zadaniem musi być uwolnienie się... poprzez poszerzenie naszego kręgu współczucia, aby objąć wszystkie żywe stworzenia i całą naturę i jej piękno. - Albert Einstein

Jaka jest twoja przewaga konkurencyjna? Czy jesteś jak sowa i możesz zaoferować unikalny projekt, który "zachwyci" klienta, czy jesteś bardziej jak delfin, który potrafi słuchać i ratować klienta przed zbliżającym się niebezpieczeństwem?