Sobota, 28 stycznia 2023

Jak zbudować stronę internetową dla małej firmy dzięki Gutenbergowi WordPressa

8 grudnia 2022

Mała firma może wiele osiągnąć dzięki stronie internetowej. Może więc dziwić, że tylko 71% małych firm ma obecnie stronę internetową. Biorąc pod uwagę, jak wiele interesów odbywa się online, to poważny błąd!

Około 80% ludzi bada firmę online przed dokonaniem zakupu. Więc jeśli nie masz strony internetowej, można przegapić okazję do rozwoju firmy i zwiększenia zysków.

Tak więc, jeśli rozważasz stworzenie strony internetowej dla swojej małej firmy, jesteś we właściwym miejscu. Ten artykuł zanurkuje w WordPressie i wykorzysta edytor blokowy Gutenberg do stworzenia responsywnej strony internetowej dla małej firmy.

Wykorzystanie WordPressa do stworzenia strony internetowej dla małej firmy

W sieci jest około 1,3 miliarda stron internetowych, a ponad 455 milionów z nich jest zbudowanych przy użyciu WordPressa. Jest to najpopularniejszy system zarządzania treścią na świecie, zasilający ponad 43% sieci.

WordPress jest łatwą w użyciu platformą i zdecydowanie zalecamy, aby ją wypróbować.

Wcześniej, WordPress wymagał zewnętrznych kreatorów stron do zaprojektowania i stworzenia strony internetowej. Jednak wraz z wydaniem edytora bloków Gutenberg, budowanie witryny w WordPressie stało się znacznie bardziej zarządzalne.

Platforma oferuje mnóstwo darmowych i premium motywów i wtyczek, które pomogą Ci łatwo stworzyć stronę biznesową. Możesz zacząć budować stronę internetową i ukończyć całą witrynę w ciągu kilku godzin!

Większość dostawców usług hostingowych zajmuje się konfiguracją WordPressa, abyś mógł zacząć od razu. Jeśli jednak Twój host tego nie robi, możesz ręcznie zainstalować WordPressa w ciągu kilku minut.

Motyw WordPress kontroluje wygląd i sposób działania Twojej strony internetowej. Ponadto, wtyczki WordPress oferują funkcje takie jak formularze, zapory, integracje z mediami społecznościowymi itp.

Możesz stworzyć wysoce responsywną stronę internetową dla małych firm, korzystając tylko z tych składników.

Czym jest edytor WordPress Gutenberg?

Edytor WordPress Gutenberg, znany również jako edytor blokowy WordPress, to konstruktor stron wprowadzony w WordPress 5.0 6 grudnia 2018 roku.

Początkowo Gutenberg otrzymał mieszane recenzje, ale deweloperzy ciężko pracowali, aby uczynić go światowej klasy konstruktorem stron w ciągu ostatnich kilku lat, a teraz łatwo konkuruje z czymkolwiek innym na rynku.

Przed edytorem blokowym dodawanie nagłówków, akapitów, tekstu, obrazów i linków było dość skomplikowane. Ponadto musiałeś użyć stosunkowo nieelastycznego edytora, aby wstawić treść na posty i strony.

Edytor blokowy WordPress wykorzystuje bloki i kontrolki, aby uprościć tworzenie treści i umożliwić każdemu, na dowolnym poziomie umiejętności, budowanie stron internetowych, tworzenie stron i publikowanie postów na blogu. Wykorzystuje bloki z tonami opcji do wyboru. Został opracowany, aby uczynić budowanie stron prostym i elastycznym dla użytkowników WordPress.

Pozwolił użytkownikom przetestować i użyć go na swojej stronie internetowej oraz edytować i dodawać treści za pomocą bloków.

Teraz, gdy budujesz swoją stronę internetową za pomocą WordPressa, edytor bloków WordPress pojawia się domyślnie.

Jak zbudować stronę internetową dla małej firmy przy użyciu Gutenberga WordPressa

Przejdźmy teraz przez proces budowania Twojej strony internetowej.

Krok 1: Wybór hosta i instalacja WordPressa

Hosting internetowy jest osobistym wyborem i pozostawimy go Tobie, abyś wybrał jeden. Dobrą wiadomością jest to, że można łatwo eksportować witrynę WordPress, więc będziesz w stanie przenieść hosty później, jeśli zmienisz zdanie.

Jeśli masz już nazwę domeny, skieruj ją w stronę swojego hosta. Jeśli nie masz, trzeba będzie zarejestrować jeden. Ale, znowu, zawsze można zmienić zdanie później.

Zalecamy zakup nazwy domeny i hostingu w tym samym czasie, ponieważ oszczędza to wiele wysiłku. Host automatycznie wskaże domenę do planu hostingowego, oszczędzając dużo pracy na swoim końcu.

Kiedy już skończysz ten proces, możesz zainstalować WordPressa. Chociaż, jak wspomnieliśmy powyżej, wiele gospodarzy będzie preinstalować WordPress dla Ciebie, więc ten krok może nie być konieczny.

Krok 2: Wybierz motyw WordPress i dostosuj swoją stronę internetową

Istnieje wiele darmowych motywów WordPress dostępnych w repozytorium. Możesz wybrać dowolny motyw, który odpowiada Twoim potrzebom. Jeśli jednak nie jesteś pewien, najprościej jest trzymać się domyślnego motywu WordPressa. Jeśli planujesz mocno dostosować swoją nową stronę, wybierz prosty motyw, ponieważ będzie on miał mniej kodu i będzie łatwiejszy do edycji.

 • Przejdź do Appearance > Theme > Add New i wybierz motyw.
 • Zainstaluj i aktywuj motyw.

Aby ułatwić korzystanie z Gutenberga, udostępniliśmy wtyczkę Starter Template, którą możesz pobrać za darmo z działu Plugins > Add New. (Jeśli wolisz, dostępne są inne wtyczki o podobnej funkcjonalności).

 • Zainstaluj i aktywuj wtyczkę.

Po zainstalowaniu wtyczki importera:

 • Udaj się do Appearance > Starter Templates.
 • Wybierz Block Editor jako swój page builder.

Starter Templates ma wiele gotowych szablonów stron biznesowych, z których możesz wybrać.

 • Wybierz Wygląd > Dostosuj

Możesz wypróbować zmiany i podglądać na żywo, jak to wygląda.

Kiedy skończysz z dostosowywaniem, możesz opublikować swoją witrynę, aby przejść do życia w sieci.

Krok 3: Używanie Gutenberga do budowania stron

Dzięki edytorowi blokowemu WordPressa możesz zaprojektować najważniejsze strony swojej witryny, takie jak strony Home, About, Contact, Privacy Policy i inne.

Większość motywów WordPress będzie pochodzić z podstawowymi stronami już utworzonymi. Możesz użyć tych samych kroków, aby dostosować te strony i stworzyć nowe.

Po prostu wybierz Pages i otwórz stronę, którą chcesz dostosować. Zmień cokolwiek chcesz na stronie i wybierz Aktualizuj , aby zapisać te zmiany.

Aby dodać nowe strony do swojej witryny:

 • Wybierz Pages > Add New.

Możesz dodać dowolny rodzaj treści na stronie, jak nagłówki, akapity, shortcodes, listy, media, takie jak dokumenty i filmy, używając edytora bloków.

 • Aby dodać wszystkie te bloki, kliknij na ikonę "+".

Możesz dodać tyle bloków do projektowania strony, ile potrzebujesz.

Po zakończeniu projektowania, opublikuj stronę.

Krok 4: Używanie bloków do dodawania postów

Dodawanie postów za pomocą bloków jest podobne do dodawania nowej strony.

 • Udaj się do Posty > Dodaj nowy
 • Dodaj tytuł swojego postu.
 • Wstaw treść swojego postu, dodając bloki za pomocą ikony "+".
 • Opublikuj post.

Podsumowanie

Budowanie strony internetowej dla małych firm może być czymś więcej niż tylko zapewnieniem obecności online dla twojego biznesu. Dla firm e-commerce, które chcą zacząć od małego, strona internetowa jest twoim punktem wyjścia.

Strony internetowe WordPress stoją mocno w sieci za ich funkcjonalność, responsywność, bezpieczeństwo i funkcje.

Dzięki edytorowi bloków WordPress możesz szybko zbudować istotne strony i dodać posty do swojej witryny.

Obrazek z obrazkiem przez Unsplash.